Kostka BruKowa na Podjeździe Przydomowym – Co powinniście Wiedzieć?

Wybrukowanie pozdjazdu przed swoim domem jednorodzinnym czy firmą jest w Polsce bardzo popularnym materiałem. Zaletą tej technologii jest jest trwałość, łatwość w czyszczeniu no i oczywiście koszt w przełożeniu na „długowieczność”.

Wszystkie oczywiście powyższe argumenty są sensowne jeśli kostkę brukową raz/dwa razy do roku się konserwuje. Warto pamiętać by uzupełniać piasek w szczelinach poprzez jego wysypanie (jest to specjalistyczny drobno zmielony piasek) który wypełnił przestrzenie między położonymi bloczkami. Zamiatanie po sezonie zimowym czy jesiennym również nie jest czynnością wielce czasochłonną czy skomplikowaną.

O czym warto pamiętać przy układaniu kostki pozbrukowej wokół domu czy na podjeździe?

Przede wszystkim w projekcie trzeba zaznaczyć jakie przestrzenie na których PozBruk zostanie położony będą miały przeznaczenie. Czyli dokładnie: na jakich polach będzie poruszać się ruch pieszy, w jakich miejscach będzie zawracał bądź wjeżdżał pojazd osobowy oraz czy projekt będzie przewidywał pojazdy cięższe niż 3,5 tony…

Warto również przewidzieć w którą stronę i gdzie dokładnie odpływa wody w trakcie ulewy będzie kierowany. Uwzględnić trzeba iż rynny zbierające dach z garażu czy domu obok będą kierował odpływ wody.

Grubość kostki do takich przydomowych podjazdów jest przez brukarzy szacowany na minimum 6cm do 8cm. Kostka o grubości 4 cm jest bardzo popularna, ale nacisk powodowany codziennym ruchem samochodowym sprawi, że szybko ulegnie ona zniekształceniu.

Grubość Kostki Brukowej o wysokości 6 centymetrów

Wytrzymałość na rozciąganie przy rozłupywaniu według normy PN-EN 1338:2005 “Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”, dla kostki brukowej cegła wynosi 3,6 MPa, czyli ok. 75 kN. Odporność na ściskanie wynosi ok. 50 MPa. Zatem spokojnie wytrzyma nie tylko pojazdy kurierskie, lecz również znacznie cięższe.

Grubość Kostki PozBrukowej o wysokości 8 centymetrów

8 centymetrową kostkę można wykorzystać już nawet dla pojazdów ponadgabarytowych, a także w celu zrobienia drogi przeciwpożarowej.

Warto również zaznaczyć iż pochodzenie kostki brukowej musi być znane. Materiał budulcowy to podstawa więc nie rekomendujemy kupowania kostki brukowej II kategorii, wybrakowanych elementów czy niesprawdzonych dostawców. Przy współpracy z Naszą firmą możemy Państwu zaproponować doradztwo technologiczne w cenie usługi/wykonania oraz możemy za Państwa pośrednictwem kupić wybraną przez Państwa kostkę (ponieważ MagromBruk kupuje tygodniowo bardzo wiele palet w wyniku czego u dostawców mamy znacznie taniej.)